„Njemački ide na Internet“ – prvo mjesto za OŠ Stenjevec

U ovo novo vrijeme u kojem smo se svi nenadano zatekli, u vrijeme izolacije i online nastave, naši učenici svojim trudom i voljom i dalje pokazuju žeđ za znanjem. Kada su prije tri godine u četvrtom razredu upisali izbornu nastavu njemačkog jezika, vjerujem da nisu ni slutili koje će im dobrobiti ona donijeti. Inače su učenici naše škole redoviti sudionici radionica u Goethe Institutu, a trojica njih, koje tek čeka radionica, stupili su virtualno u kontakt s ovom institucijom važnom za učenje njemačkog jezika.

Goethe Institut je raspisao natječaj za učenike i učenice osnovnih i srednjih škola sa ciljem da postanu webmasteri i promoviraju njemački jezik, koji je trajao do sredine svibnja. Žiri je ocjenjivao originalnost, kreativnost, kvalitetu proizvoda i realizaciju teme. Učenici šestih razreda Luka Trbušić, Ante Kelava (6.C, razrednica Katarina Colarić) i Vito Mitrović (6.A, razrednica Mandica Kljajić) odazvali su se ovome izazovu te su uz sve svoje obaveze koje od njih traži virtualna škola razmislili zašto oni uče njemački jezik, koje prednosti im donosi i napravili su promidžbeni kolaž za Goethe Institut. Evo što kažu zašto je važan njemački jezik i zašto ga uče:

Luka Trbušić: „Njemački za mene prvenstveno znači naučiti sporazumijevati se i koristiti taj jezik u svakakve svrhe. Najprije bih htio naučiti što više riječi i pjesama i glagola 😊 i htio bih posjetiti Njemačku da bih mogao „isprobati“ taj jezik koji učim.“

Ante Kelava: „Za mene njemački znači novi jezik i nova prijateljstva. Razlozi za učenje njemačkog jezika su lakši pronalazak posla, stvaranje prijateljstva, razgovor s novim ljudima. Na nastavi njemačkog naučio sam nove pop i rock pjesme, a želio bih upoznati nove ljude, prijatelje iz Njemačke.“

Vito Mitrović: „Kaže se da vrijediš onoliko koliko jezika znaš! S njemačkim mogu upoznati nove ljude, putovati, izgraditi se, dobiti posao i razvijati svoj potencijal. Volio bih posjetiti Njemačku, a njene lijepe gradove vidjeti i upoznati. Želio bih posjetiti Berlin i vidjeti grafite na Berlinskom zidu, a najviše mi se sviđaju dvorci Bavarske, osobito prekrasan Neuschanstein.“

Nakon što smo nekoliko dana nestrpljivo čekali odgovor od Goethe Instituta i već zaključili kako ni jedan učenik nije osvojio nagradu, oko ponoći 26. svibnja stigao je e-mail u kojem smo doživjeli veliko iznenađenje – Luka, Ante i Vito osvojili su prvo mjesto! U Goethe Institut pristiglo je mnogo radova u različitim oblicima (promidžbeni kolaž, priča u slikama, promidžbeni slogan ili baner, promidžbena reklama (audio-snimka) i promidžbeni film), a žiri se složio da su radovi upravo naših učenika zaslužili biti najbolji od najboljih.

Veselimo se vidjeti ih na službenoj stranici Goethe Instituta (https://www.goethe.de/ins/hr/hr/index.html)! Vjerujem da će se Luka, Ante i Vito odazvati i na druge natječaje koje će Goethe Institut raspisati i da će njihov uspjeh potaknuti i druge učenike naše škole koji uče njemački jezik da se prijave zajedno s njima.

Od srca čestitamo Luki, Anti i Viti!

profesorica njemačkog jezika Irena Matijaščić

U nastavku ove obavijesti pogledajte radove učenika.

Luka Trbušić, 6.c

Ante Kelava, 6.c

Vito Mitrović, 6.a

objavio: Administrator   datum: 1. 6. 2020.