Posjet Hrvatskoj radioteleviziji

Učenici sedmih razreda Osnovne škole Stenjevec posjetili su 5. i 6. studenog Hrvatsku radioteleviziju.

Hrvatska radiotelevizija osnovana je 1926. godine. Tada je s radom započeo Hrvatski radio koji se u to vrijeme zvao Radio Zagreb. Televizija je s emitiranjem počela trideset godina poslije. Zgrada, koju smo posjetili, izgrađena je 1975. godine. Hrvatska radiotelevizija jedna je od najstarijih televizija u ovom dijelu Europe. Naša nam je voditeljica ispričala kako je dužnost televizije prikazivati ponešto za svakoga pa su zato na četiri televizijska programa različite informativne, dokumentarne, edukativne, povijesne, sportske, dječje i zabavne emisije. Obilazili smo razne studije i za svaki bi nam voditeljica ispričala što se u njemu snima. Nismo ni mogli zamisliti koliko se kamera nalazi u njima. Ušli smo i u „gluhu sobu“ koja je obložena spužvama raznih oblika da bi u njih ulazio zvuk i da bi se spriječila jeka. U toj se sobi snimaju glasovi za radioemisije. Saznali smo da se u njoj ne može boraviti duže od pola sata jer bi pritisak u ušima bio toliko velik da bismo privremeno izgubili sluh. Posebno mi se svidio studio Dnevnika jer me iznenadilo to koliko veće zapravo izgleda na televiziji nego uživo. Bilo je sasvim neobično iskustvo stajati iza bijelog pulta koji smo toliko puta vidjeli na televiziji. Sljedeći na redu bio je studio Potjere u kojem je trenutno bila oprema za pjevački show The Voice. Nismo ga smjeli fotografirati jer još nije emitiran. Najdraži mi je bio studio za emisiju Dobro jutro, Hrvatska. Čak smo i upoznali voditelje emisije.
Ovaj mi se posjet jako svidio jer smo saznali sve o povijesti televizije, procesu izrade i izgledu studija HRT-a.

Nika Mataić, 7. a

objavio: Administrator   datum: 18. 11. 2019.