Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje 22. veljače već se tradicionalno obilježava Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva u spomen na znameniti Misal po zakonu rimskoga dvora (1483.), prvu hrvatsku tiskanu knjigu. Ove se godine obilježava jubilarna 540. obljetnica od prvoga izdanja hrvatskoga Prvotiska. Tim su povodom učenici šestih razreda naše škole 28. veljače posjetili Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad gdje su poslušali zanimljivo predavanje te sudjelovali u kreativnoj radionici glagoljice koje je vodila profesorica povijesti, gđa Jasenka Štimac, članica Društva prijatelja glagoljice.

U uvodnom dijelu učenici su proširili svoje znanje o nastanku i širenju prvog hrvatskog pisma te bogatoj tradiciji hrvatske pisane riječi. U drugom dijelu učenici su rješavali tematske zadatke dok je treći dio susreta bio namijenjen kreativnom izražavanju. Učenici su uz pomoć predložaka glagoljične azbuke ispisivali slova quilling tehnikom pri čemu je do izražaja došla njihova preciznost i kreativnost. Osobito zanimljivo bilo je otkivanje GlagoMatike. Riječ je o digitalnoj aplikaciji kojom se interaktivno rješavaju matematički zadatci pisani glagoljicom jer svako slovo glagoljice ujedno predstavlja i brojčanu vrijednost. Aplikacija učenicima nudi mogućnost sudjelovanja na natjecanjima kojim se integriraju nastavni sadržaji Hrvatskoga jezika i Matematike.

Cilj radionice bio je afirmirati višestoljetnu tradiciju hrvatske pismenosti promicanjem vrijednosti glagoljičnoga pisma te je na zanimljiv i suvremen način približiti učenicima kako bi u eri globalizacije bili svjesni jedinstvenosti hrvatskog kulturnog nasljeđa. Ovdje pogledajte izložbu učeničkih radova.

objavio: Deborah Špehar   datum: 9. 3. 2023.