Osmaši u Vukovaru

Prije dva tjedna učenici osmih razreda posjetili su Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar.

Program je bio vrlo intenzivan. Krenuli smo prema Vukovaru u pola pet ujutro. Tijekom prvog prijepodneva poslušali smo dva predavanja: jedno o Domovinskom ratu, a drugo o Bitki za Vukovar. Nakon ručka posjetili smo Muzej grada Vukovara i Muzej vučedolske kulture. Zatim smo se smjestili u hostel te unatoč umoru počeli pripremati za najuzbudljiviji događaj prvog dana: disko-večer.

Tijekom drugog dana obišli smo lokacije vezane uz Domovinski rat:  Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje, Ovčaru i Vodotoranj. Na kraju smo se vratili u vojarnu na predavanje o minama te pogledali izložbu fotografija Damira Hoyke koje prikazuju posljedice djelovanja eksplozivnih sredstava.
Boravak u Vukovaru završio je Školom mira i uzbudljivim  kvizom u kojem su sudjelovale još tri zagrebačke škole. Pobjeda nam je izmakla za jedan bod!
Po povratku smo bili poprilično umorni i prepuni dojmova pa smo se teško ponovno privikli na školsku svakodnevicu.

Evo nekoliko učeničkih komentara:

Disko je bio odličan, vodič zabavan, dobro objašnjava i vodi. Bus je imao wi-fi što je pozitivno, ali ga je nakon nekog vremena bilo nemoguće koristiti zbog previše uređaja koji su bili spojeni na njega. Predavanja bi trebala biti kraća zato što ih većina učenika nije mogla pratiti zbog umora. Neki su čak i zaspali. Smještaj je bio čist i uredan, a osoblje uljudno i simpatično.

Pohvaljujem cijelu dobru grupu, disko, vodiča, hrabrost vojnika i njihova predavanja, radnike u hostelu, kuhare… Možda smo trebali imati malo više slobodnog vremena u hostelu nakon diska, manju stražu u noći.
Prijedlozi za poboljšanje: da u disku ima više zraka i da traje duže, da imamo više slobodnog vremena, da u sobama ima ogledala.

Sve mi se sviđa osim vremena. Proljeće bi bilo bolje.

Na kraju, ocjena profesora za osmaše u Vukovaru: odličan!

Ostale fotografije možete vidjeti u galeriji fotografija.

objavio: Danijel Stanić   datum: 20. 2. 2017.