Terenska nastava petih razreda u Istri

6:45 obično je vrijeme ranoga ustajanja, ako ne i najljepšega spavanja, međutim, 13. lipnja ispred naše škole u to vrijeme radosno komešanje, uzbuđenje u zraku, osmijesi na licima, vjerojatno i pokoja briga s pitanjem: „Jesam li ponio sve što mi treba?“ Budni učenici te još budniji učitelji, vodiči i vozači bili su spremni za polazak! Destinacija: Istra. S triju strana okupana plavetnilom (i suncem, srećom, za vrijeme našega putovanja), poznata po svojoj gostoljubivosti, specijalitetima, zelenim brežuljcima i živopisnim gradićima koji stoljećima na njima ponosno stoje, Istra je, vjerujemo, jedva dočekala naše znatiželjne putnike. Prvo smo obišli šarmantan drevan Motovun, gradić koji se smjestio na visokom brijegu sačuvavši svoj srednjovjekovni izgled, i čuli predaju o njegovu postanku, s divovima u glavnim ulogama. Nastavili smo do Višnjana i posjetili tamošnju zvjezdarnicu, poznatu po velikome svjetskom uspjehu u istraživanju asteroida, i to relativno malim teleskopom (ako je ovaj malen, kakvi su tek drugi?). Nakon vrlo zanimljivog predavanja o svemiru teleskopom smo promatrali središte našega sustava, Sunce, a posebno smo bili uzbuđeni zbog prilike da se u našim rukama nađe komadić pravog pravcatog asteroida. Nakon ručka u restoranu došli smo u Poreč i smjestili se u apartmane. Ako bi tkogod pomislio da su naši učenici bili umorni i spremni za odmor, trebao bi samo malo pričekati da se razuvjeri. Nesputano dječje veselje, sreća, cika i svi zvuci koji se s vodom mogu proizvesti brzo su ispunjavali prostor hotelskoga bazena. Nešto kasnije slobodno smo vrijeme iskoristili za šetnju do mora, a onda krenuli na zasluženi počinak (treba li reći da neki i dalje nisu bili umorni?). Sljedeći dan, nakon doručka, uputili smo se u Pulu, prvo do stare utvrde u kojoj je smješten pulski Aquarium. Ondje su nas strpljivo čekali mnogi stanovnici Jadranskoga i drugih mora te rijeka i jezera. Vidjeli smo raže, morske mačke, morske kornjače, meduze i različite vrste riba. Pretpostavljamo da su u mnogim trenucima mnogi naši učenici poželjeli zaplivati s dobroćudnim vodenim bićima, primjerice, s razigranim šarenim tropskim ribicama uz neki koraljni greben. Takva želja, doduše, vjerojatno nije bila prisutna uz akvarij s morskim psima, iako nisu djelovali da ih nešto posebno zanimamo. S lokalnim vodičima zatim smo obišli najpoznatije kulturne znamenitosti toga staroga lučkog grada: Arenu – antički amfiteatar sagrađen u 1. stoljeću, koji očarava svojom veličinom, ljepotom i očuvanošću, zatim Herkulova vrata, Slavoluk Sergijevaca i Augustov hram na središnjem gradskom trgu, Forumu. Nakon obilaska Pule ručali smo u restoranu, a zatim je došlo vrijeme da se uputimo doma. Prepuni dojmova. S pokojim suvenirom, s pokojim podatkom više, s pokojim eurom manje, ali, najvažnije, s lijepim doživljajima koji će ostati u sjećanju na terensku nastavu.

objavio: Deborah Špehar   datum: 19. 6. 2023.