Šestaši na otoku Krku

Učenici šestih razreda naše škole 5. svibnja u sklopu terenske nastave posjetili su otok Krk.    Putovanje je započelo u 7:00 sati te je trajalo tri sata uz kraći predah na odmorištu. Naše prvo odredište bio je gradić Punat odakle smo se brodom uputili prema malom otoku Košljunu. Otok je bio prepun zelenila pa smo mogli obaviti svoj zadatak iz Prirode. Trebali smo se fotografirati s pet vrsta biljaka i pet vrsta životinja. Na Košljunu smo posjetili muzej unutar franjevačkog samostana. U muzeju smo mogli vidjeti brojne primjerke prepariranih životinja (bjeloglavi sup, kornjača, fazan, srna, ovca…), različitih vrsta školjaka te narodne nošnje toga kraja. Posebno nam je bila zanimljiva vitrina s primjercima novčanica i kovanica iz različitih povijesnih razdoblja i različitih zemalja. Nakon muzeja posjetili smo i crkvu. Krenuli smo prema molu gdje nas je čekao brod za povratak u Punat odakle smo otišli u grad Krk. U Krku smo šetali gradskim središtem gdje smo vidjeli razne građevine i znamenitosti. Potom smo stigli u selo Jurandvor pokraj Baške. Tamo se nalazi crkvica svete Lucije u kojoj je pronađena Bašćanska ploča. Ona je važna za hrvatsku povijest i kulturu jer se na njoj prvi puta spominje riječ „hrvatski“. Na njoj piše kako je kraj Zvonimir darovao zemljište za izgradnju crkve. Crkvu je izgradio opat Dobrovit sa svojih devetero braće (redovnika). Na livadi ispred crkve igrali smo nogomet i čekali da obje grupe završe s predavanjem. Nakon Jurandvora stigli smo u Bašku. Tamo smo ručali u restoranu na plaži. Pogled iz restorana bio je predivan, a more blistavo plavo. Nakon ručka imali smo slobodno vrijeme koje smo proveli u igri i potrazi za sladoledom. U Zagreb smo se vratili oko 20:00 sati. Ovo putovanje bilo nam je jako zanimljivo i zabavno, a posebno nam se svidjela plaža u Baškoj.

Blaž Keleković, 6.c

objavio: Deborah Špehar   datum: 26. 5. 2023.