Radionica o DNA

U četvrtak, 22.11., učenici 7. razreda su u sklopu dodatne nastave iz biologije posjetili Prirodoslovni muzej gdje je održana edukativna radionica s temom: DNA molekula. Osnovni cilj ove radionice je približiti sudionicima „tajnu šifru“ skrivenu u DNA molekuli i uvesti ih u uzbudljiv svijet molekularne biologije u kojem postaju aktivni sudionici. Radionicu je vodila dr. sc. Martina Podnar Lešić, viša kustosica muzeja.

OPIS RADIONICE:
Tijekom radionice objašnjena je struktura i smještaj DNA u stanici (BIOLOGIJA), njena uloga u nasljeđivanju (GENETIKA), osnovne metode analize (DNA laboratorij) te njihove primjene u forenzici (DNA detektiv).

Radionica je započela animiranom prezentacijom na temu "Što je to DNA, kako izgleda, gdje se nalazi, čemu služi i kako je proučavamo." Nakon toga se demonstrirala metoda elektroforeze nukleinskih kiselina pomoću prehrambenih boja. Uslijedila samostalna izolacija DNA iz banane korištenjem svakodnevnih kućanskih potrepština.

U zadnjem dijelu radionice sudionici su rješavali zločin u kokošinjcu simuliranjem metode DNA barkodiranja korištenjem prave laboratorijske opreme. Pri tome najprije su morali pronaći trag na "mjestu zločina", zatim u DNA laboratoriju izolirati DNA zločinca i umnožiti ciljani gen PCR reakcijom, poslati uzorke na određivanje slijeda nukleotida („čitanje DNA“), pretražiti banku gena za dobiveni slijed, na temelju dobivenog znanstvenog (latinskog) imena vrste potražiti zločinca u "policijskoj kartoteci" i naposljetku pronaći ga u Zoološkom postavu Muzeja.

Iz svega nevedenog možete zaključiti koliko je bilo zanimljivo i kako smo sada, „puni“ novih informacija spremni postati DNA detektivi, forenzičari.

objavio: Administrator   datum: 30. 11. 2018.