Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ učenici osmih razreda naše škole 30.01. i 31.01.2018. posjetili su grad Vukovar. Cilj projekta, kojeg je u cijelosti financiralo Ministarstvo branitelja, učenje je o vrijednostima Domovinskog rata i važnosti bitke za Vukovar u obrani Republike Hrvatske.

Vidno uzbuđeni učenici, a i njihovi razrednici te pratnje, u ranim su jutarnjim satima krenuli na dvodnevno učenje o povijesti, kulturi i obrani naše zemlje.

Prvi dan boravka učenici su poslušali predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar". Prvo predavanje podsjetilo je učenike na povijest SFRJ-a te na političke i društvene okolnosti koje su dovele do raspada iste. Drugo predavanje o obrani u nametnutome ratu, vojnim stajalištima, tijeku i posljedicama bitke za Vukovar držao je časnik Hrvatske vojske. Učenicima se veoma svidjelo časnikovo iskreno predavanje, koje je bilo prožeto sjetom i ponosom, ali i staloženošću te porukama mira. Nakon ručka, učenici su obišli Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske kulture. Potom su se, u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata, prijavili u novouređeni hostel Dubrovnik. Slobodno vrijeme u popodnevnim satima učenici su iskoristili za šetnju gradom, upoznavanje s učenicima drugih škola, a neki su se odvažili i na klizanje. Bilo je lijepo vidjeti mlada lica kako uživaju u Vukovaru, čineći time Grad Heroj ponovno nasmijanim i živim. Mladež, koja tokom cijele godine posjećuje vukovarske lokalitete, čini da se ovaj grad nikad ne zaboravi. Nakon večere, za sve je učenike organizirana disko-večer u diskoteci Quo Vadis.

Drugog su dana obišli memorijalne lokacije na širem području grada Vukovara: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i Masovnu grobnicu na Ovčari, gdje su zapalili svijeće za žrtve Domovinskog rata. Odlično isplaniran dvodnevni program podrazumijevao je intenzivan tempo. Međutim, omogućio je učenicima neponovljivo iskustvo – učenje o povijesti svoje države na autentičnim mjestima od sudionika događaja.

Posjet Vukovaru završio je u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke predavanjem „Škola mira“, čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, snošljivosti i nenasilja na kojima se može i mora graditi budućnost. U sklopu Škole mira, održan je i kviz znanja za učenike, čiji cilj nije isključivo pobjeda već druženje i ponavljanje najvažnijih podataka koje su tijekom boravka u Vukovaru imali prilike zapamtiti. Našu su školu predstavljali Luka Škaro i Lucija Ćavar te osvojili odlično treće mjesto. Osim toga, naši su se učenici odlično predstavili i za vrijeme boravka u hostelu te su ih radnici istoga pohvalili i okarakterizirali kao pristojne, dobro odgojene đake, na što smo posebno ponosni.

U fotogaleriji pogledajte fotografije s naše terenske nastave.

objavio: Administrator   datum: 4. 2. 2018.