Posjet učenika sedmih razreda grkokatoličkoj župi Krista Kralja

U programu nastave katoličkog vjeronauka u 7. razredu, učenici imaju priliku učiti o obrednom bogatstvu katoličke vjere. To je lijep povod za pobliže upoznati, pored većinskog rimskog, i ostale obrede koji čine jedinstvenu Katoličku crkvu. U blizini naše škole nalazi se župa Krista Kralja koja okuplja katolike koji baštine istočni obred, tzv. grkokatolike.

U kapelici, u Okrugljačkoj ulici, gdje nas je dovela vjeroučiteljica Ana Jarnjak, dočekao nas je župnik Ivan Grinišin koji je svima dobro poznat jer, osim što je župnik grkokatoličke župe, on djeluje i u rimokatoličkoj župi Sv. Nikole Biskupa. Prije liturgije, objasnio je njene glavne dijelove, kako bi učenici lakše mogli pratiti bogoslužje. Pojasnio je kako za vrijeme bogoslužja svećenik stoji licem okrenut prema oltaru te kako se grkokatolici pričešćuju pod prilikama kruha i vina. Grkokatolička liturgija prepuna je kratkih molitava koje završavaju zazivom: „Gospode, pomiluj“, a posebno su bili zanimljivi dijelovi liturgije koji su bili su pjevani na staroslavenskom jeziku, upravo onako kako su ih sveta braća Ćiril i Metod donijeli na ove prostore prije više od tisuću godina.

Obzirom da između rimokatolika i grkokatolika vlada potpuno jedinstvo u vjeri, crkvenom zajedništvu i sakramentima, učenici su slobodno mogli pristupiti svetoj pričesti, što su mnogi i učinili.

Nakon liturgije, na zajedničkom druženju, velečasni Ivan nas je upoznao s još mnogo detalja i bogatstvom grkokatoličkog obreda, a učenici su izrazili želju da još poneki put prisustvuju grkokatoličkoj liturgiji.

Bilješke o župi:

Grkokatolička župa Krista Kralja nalazi se u sastavu Križevačke grkokatoličke biskupije, na čelu s biskupom Nikolom Kekićem. Župa je osnovana je 31. kolovoza 1968. godine jer u zapadnom dijelu Zagreba živi mnogo potomaka obitelji koje su se doselile iz Žumberka – kolijevke hrvatskih grkokatolika. Župa svoj blagdan slavi posljednje nedjelje u listopadu, kada se na liturgijskom slavlju okuplja mnogo vjernika grkokatolika, ali i rimokatolika, prijatelja župe.

Matea Hranilović, 7.b

objavio: Danijel Stanić   datum: 17. 3. 2017.